Ankara Tahminleri – 12 Eylül 2019 (791 TL TUTTU)

Herkese merhabalar. Yarın Ankara tahminleri Yabancı Ganyan’da olacak. Koşu yorumları bir gün önceden(gece), şablonlar ise yarışlardan önce eklenecektir. Hedef günü olup olmadığı konusunda koşu yorumlarında bilgi verilecektir. Eğer cazip bir görüntü elde edilemezse şablon yayınlanmayacak ve Cumartesi günü tekrar Ankara tahminleri verilecektir. Görüşmek üzere.

 

 


1.Koşu: Akın Sözen, bizim tay koşularında referans aldığımız jokeylerden biri. Taylara çok doğru bindiğini düşünüyoruz. Akın Sözen, beş kez üst üste 7 numaralı Iconic’e binip kazanamadı ve bu defa 1 numaralı Charlatan’ı seçmiş gibi görünüyor. 7 numarali Iconic tahmini olarak favori veya plaselerden biri olacağı için onu yazmayarak alan açabiliriz. 1 numaralı Charlatan ilginç bir eşleşme olmuş. Race Day’in ilk nesil taylarından biri, Race Day’in yavruları bu yıl Amerika’da kum pistte başarılı yarışlar yaptılar. 1 numaralı Charlatan’ın anne hattından English Channel kanı taşıdığını görüyoruz, English Channel en başarılı birkaç çim pist aygırından biri. Ben yine de Race Day etkisiyle 1 numaralı Charlatan’ın kaba kum pist performansını merak ediyorum. Koşunun diğer şanslı safkanlarına gelelim. 3 numaralı Heart Of The King, 63 gün önce ilk startında bekleneni veremedi. Aracı Ekürisi’nin sadece koşmak için koşacağını zannetmiyorum, bugün daha dominant bir performans izleyebiliriz. 8 numaralı Lili Marleen ve 6 numaralı Hafocan’ın karşılaştığı iki koşuda da Hafocan’ın bariz üstünlüğü var. Halis Karataş etkisiyle 8 numaralı Lili Marleen daha yüksek orana sahip olursa, onun yerine Hafocan tercih edilebilir. 4 numaralı Surplus, 1 numaralı start ve Müslüm Çelik etkisiyle koşuya tempo verebilir. Ancak başarılı olacağına inanmak zor.

SIRALAMA: |1++3-6|

 

 

2.Koşu: Atların kalitesi ortada, gününde olan veya “kazanmak isteyen” koşuyu lehine çevirebilir, biz yine de analiz yapmaya çalışalım. 1 numaralı Steel Matador, 9 Temmuz 2019 tarihinde Özcan Yıldırım ile çim pistte iyi bir sprintle 3’üncülük yapmasına rağmen; neden Kocaeli kum pistini tercih etti anlayamadım. O koşulardan sonra yıprandığı açık. 2 numaralı Orphan Girl uzun mesafeye daha yatkın olsa gerek, daha çok 1900 üstü denemeler de bulunmuş. 2200 çim, 1900 çim, 2200 kum ardından 1400 çim pek de mantıklı bir iş gibi görünmüyor. Bu iki atı elersek; daha ayakları yere düzgün basan, “aynı yarışı daha iyi yapmaya odaklanmış olan” 5 numaralı Es Sakarya ve 3 numaralı Bold Fighter ikilisi koşuda iddialı olabilirler. Kahraman Ekürisi referansına güvenerek 6 numaralı Kekova ile sürpriz aranabilir.

SIRALAMA: |5-3++6-4|

 

 

3.Koşu: İzlemesi hayli zevkli olacak bir koşu. 1 numaralı Abjarkız’ı ilk çim pist deklaresinden sonra inceleyip, kum pistte daha iyi koşabileceğini düşünmüştüm. Ancak çim pistte daha iyi yarışlar yaptı. Abjarkız son yarışında önde tempo yapmayı denedi, herhangi bir prese de maruz kalmamasına rağmen koşuyu bitiremedi. Bugün yine aynı yarışı deneyebilirler. 2 numaralı Ceylincan’ı 21 gün önce tek olarak önermiştik ve yüzümüzü güldürmüştü. Bugün işi o kadar da kolay olmayabilir. Muhtemelen koşunun favorisi 4 numaralı Past Inside Me olacaktır. Bu koşu için AGF tablosuna göre tercih yapabiliriz, çünkü üç safkanı birbirinden ayırmak kolay değil. Yine de 1 numaralı Abjarkız’ın yanına yaklaştırmadan kazanacağı senaryo kafamıza yatıyor.

SIRALAMA: |1++2-4|

 

 

4.Koşu: Türkiye’de Temple City ve Congrats yavrularını görmek hayli güzel. Özellikle Temple City gibi orta-üst sınıf çim pist aygırının Türkiye’de çok başarılı olması gerekir. 1 numaralı Monshau ve 5 numaralı Kasalina öne çıkıyorlar. Fakat 1 numaralı safkanın jokey yönünden eksisi olduğunu söylemek lazım. 6 numaralı Allora ve 3 numaralı Anniashvili ikilisi sürpriz olarak denenebilir. Ayrıca 4 numaralı Imogen da çok cazipse denenebilir.

SIRALAMA: |5-6-1++3++4|

 

 

5.Koşu: 5 numaralı Fırtına Vadisi’nin kazanması şaşırtıcı olmaz, fakat bu tip Arap koşularında muhakkak ekleme yapmalıyız. 2 numaralı Bülent ve 4 numaralı Asil Rüzgar ikilisi ciddi rakip olabilirler. 6 numaralı Gölgeyele, 9 numaralı Onatkan ve 8 numaralı Babadağınoğlu sürpriz.

SIRALAMA: |5++2-4++6-9-8|

 

 

6.Koşu: Bu koşuya mesafe odaklı yaklaştığınızda: 7 numaralı Alderamin, 1 numaralı Afrikaander ve 3 numaralı Montego üçlüsü arasında geçeceğini görüyorsunuz. 1 numaralı Afrikaander 64 kg ile koşacak olması hayli dezavantaj, bu nedenle onu çıkarıyoruz. 7 Tek veya 3-7 geçilebilecek bir koşu gibi görünüyor, ancak Özcan Yıldırım 5 numaralı Gustav’a o kadar müthiş biniyor ki; koşuyu bir şekilde kısaltıp yine bu safkanı içeriye atabilir.

SIRALAMA: |7-3++5|

 

 

7.Koşu: 3 numaralı After Forever çok beğendiğim bir safkan. Daha önce, hatta belki abartarak Grup seviyesine çıkabileceğini söylemiştim. Son yarışında da müthiş sprint attı. Bugün Özcan Yıldırım’ın kazanacağı en net koşu olarak görünüyor. 4 numaralı Demirbüken ve 1 numaralı Kreacher ona rakip olacaktır.

SIRALAMA: |3++4++1|

 

 

8.Koşu: 7 numaralı Nazare Wave, 4 numaralı King Arthur ve 1 numaralı Coldgray arasında geçebilir. 5 numaralı İro Disa ve 2 numaralı Ferhatbey sürpriz.

SIRALAMA: |7-4-1++5-2|

 

 

9.Koşu: 7 numaralı Rosemary, 10 numaralı Doğanşah, 1 numaralı Dünür, 3 numaralı Efil Efil, 5 numaralı Roza Ateşi, 9 numaralı Atlıkan arasında geçebilir.

SIRALAMA: |7-10-1-3-5-9|